bűncselekmények áldozatainak
 napja

Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. Ez a nap azóta az Áldozatok Napja, melyet 1993 óta Magyarországon is megtartanak.

 Magyarországon egyre jobb a közbiztonság, és a két hét alatt rendet teszünk kijelentések   valahogyan nem hozták meg a várt eredményt.

 Sem a tények, sem a közvélemény nem támasztja  alá Pintér Sándor büszke   bejelentését.   Ugyanis Európában a magyaroknak a   legrosszabb a   biztonságérzetük. 

Szinte már közhelyszerű az a kijelentés, hogy a statisztikák  köztük természetesen a bűnügyi statisztikák is  nem a társadalmi valóságot, vagy legalábbis nem a hétköznapi ember mindennapi tapasztalatainak társadalmi valóságát tükrözik.

A statisztikai kimutatásokat legalább ilyen mértékben meghatározza az is, hogy a hatalom mit tekint adott időben bűncselekménynek.

 Az adatokban megjelenik, ha a büntető jogszabályok korábban törvényesnek számító cselekményekre terjednek ki, vagy éppen fordítva  a mindenkori parlament döntéseinek megfelelően. Ráadásul ki lehet jelenteni, hogy a politika úgy forgatja az adatokat, ahogy azt az érdekei diktálják.

 A bűnügyi statisztika fegyver  a pártok, sőt az egyház kezében ugyanis a regisztrált bűncselekmény nem egyenlő a bűnözéssel!

A rendőrség hivatalos oldaláról és belügyi tárca honlapján elérhető adatsorok alapján az egyes bűncselekménytípusok előfordulásának gyakorisága az évek során általában nem sokat változik, de azért kivételek akadnak. 2015-ben 205 gyilkosságra derült fény.

Az MSZP vezette kormány idején kétszer annyi volt a bűncselekmények száma, míg 2010-ben több mint 400 ezer, addig 2017-ben 226 ezer bűncselekményt regisztráltak. Az eddig közzétett statisztikai adatokkal viszont szöges ellentétben áll az, hogy a médiákban napi szinten hallhatunk több bűncselekmény elkövetéséről is. 

 A 2018-as statisztika még várat magára, ami valószínűleg  szintén nem fogja tartalmazni a valós adatokat, viszont fellehet javítani a közúti ellenőrzések során megbírságolt autósok számával.

A megtörtént bűncselekményeknek több, mint a fele rejtve marad és nem kerül nyilvánosságra, éppen ezért nem is jelenik meg a bűnügyi statisztikákban.

A lopások, rablások száma például attól is függ, milyen értékhatár felett tekintik annak az adott esetet. De attól is, hogy a rendőrség mire megy rá, mennyire keres tetteseket, hol járőrözik. 

Ám azt, hogy hány embert gyilkolnak meg, nem igazán lehet manipulálni, illetve csak a totális diktatúrákban. 


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el