Dan Tanasă magyarellenes egyesülete

Az ADEC  több mint 160 pert indított elsősorban székelyföldi önkormányzatok és közintézmények ellen a székely vagy magyar zászló használatát, valamint a magyar nyelvű feliratokat kifogásolva. A perek többségét megnyerte.

2018. novemberben a Dan Tanasă által bejegyzett Méltóságért Európában Polgári Egyesület a Gyerő József, Kovászna polgármestere ellen indított perben szerencsére pert vesztett a magyargyűlöletéről ismert egyesülete. 

A szervezet azért perelte be az elöljárót, mert nem volt hajlandó eltávolítani a városi művelődési ház oldaláról a Széchenyi-emléktáblát. 

Tanasăt és szervezetét az bántotta, hogy a márványlapon az egyik magyar felirat a román felett van.

A legfrissebb akciójuk szerint bírósági ítélet kötelezi Székelyudvarhely polgármesterét arra, hogy eltávolítsa a városháza homlokzatáról, illetve helyiségeiből a székely zászlót és a város lobogóját.

Székelyudvarhely zászlaját  hiába fogadták el 1993-ban az akkori jogszabályoknak megfelelően, a törvényszék szerint a 2015. évi zászlótörvényt kell alkalmazni, amelynek értelmében a kormány előbb jóvá kell hagyja.

 Így jogerőre emelkedett az ítélet miszerint le kell venni a zászlókat a városházáról.

Érdekes, hogy az ADEC-et 2014 júniusában jegyezte be Tanasă és az egyesület nyilvános alapszabálya szerint vezetőtanácsának mandátuma két év, ellenben azóta nem választottak új vezetőtanácsot.

2016 júniusa óta tehát az egyesület hivatalosan elnök nélkül működik, ehhez képest Tanasă azóta is elnökként jegyzi az ADEC iratait.

A vonatkozó jogszabály szerint egy egyesület megszüntethető, ha nincs törvényesen megválasztott vezetősége.

Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány elnöke 2018 decemberben a magyar nyelvhasználat és szimbólumok ellen pereskedő Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) egyesület feloszlatását kérte az egyesületet bejegyző bíróságtól.

 Ha az egyesület feloszlatása sikerrel járna  bírósági úton akkor, az per újrafelvételi ok lehetne minden olyan perben, amelyet az egyesület indított a magyar nyelv és a magyar szimbólumok ellen.

Romániában a szándékos gyűlöletkeltő általa kezdeményezett bírósági eljárások előbb-utóbb jogerőre emelkednek, de nem mondható el ugyanez a Dan Tanasă ellen indított perek esetében.

Jó példa erre, hogy 2016 elején a legfelsőbb bírósághoz fordult Kis Péter Spanyolországban élő román állampolgár, aki erőszakra és gyűlöletre való bujtogatással vádolta a magyarság körében hivatásos feljelentőként ismert Dan Tanasăt. A panasznak azóta sincs semmi következménye.

 Dan Tanasă napi kapcsolatban van a magyarlakta megyék egykori és jelenlegi román prefektusaival, a Kovászna megyei fogyasztóvédelem vezetőjével, Ioan Selejan egykori székelyföldi ortodox püspökkel, az érintett megyékben lakó románok különféle szervezeteivel, de a magyarellenes megnyilvánulásokról hírhedt tévéadóknak is gyakori vendége.

 A Hargita-Kovászna megyei magyarellenessége miatt  a Voiculescu család alapítványa 50 ezer lejes pénzjutalommal járó elismerésben részesítette, megkapta a szabad sajtóért kifejtett Bátorság-díjat, valamint a Hargita-Kovászna-Maros megyei románok civil fórumának elismerő oklevelét is.

A Ceaușescu-rendszer egykori működtetőjéből lett médiamágnás és nagyvállalkozó oligarcháról, Dan Voiculescuról azt lehet tudni, hogy az országos korrupcióellenes ügyészség vádemelése nyomán tíz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el